یک میلیون تُن آبزی در خوزستان تولید می شود
یک میلیون تُن آبزی در خوزستان تولید می شود
مدیرکل شیلات خوزستان گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده و بهره برداری از طرح های مهم آبزی پروری در مناطق مختلف استان، تولید آبزیان در افق سال ۱۴۱۱ (۱۰ سال دیگر) به یک میلیون تُن در سال خواهد رسید.

به گزارش تارنمای جنوب، فتح الله ابوعلی با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد تولید آبزیان در خوزستان خبر داد: چشم انداز تولید آبزیان پرورشی گرمابی ، سردابی و میگو در خوزستان در افق ۱۴۰۴ حدود ۳۰۰هزار تُن خواهد بود.

وی افزود: سال گذشته میزان تولید آبزی پروری در خوزستان با وجود خشکسالی و تنش آبی به ۸۵هزار تُن رسید و در صورت تامین آب باکیفیت برای آبزی پروران ، تولید آبزیان در خوزستان در سال جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

مدیرکل شیلات خوزستان عنوان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده و بهره برداری از طرح های مهم آبزی پروری در مناطق مختلف استان، تولید آبزیان در افق سال ۱۴۱۱ (۱۰ سال دیگر) به یک میلیون تُن در سال خواهد رسید.

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به پایین بودن سطح تولیدات شیلاتی در استان‌های ساحلی نسبت به استان‌های داخلی کشور و لزوم توسعه فعالیت های شیلاتی در سواحل گفت: برنامه تحولی وزیرجهاد کشاورزی در دولت سیزدهم به طور عمده روی رشد تولیدات در استان‌های ساحلی تدوین شده است.

ابوعلی اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در کشور و از سوی دیگر نبود امکان توسعه فعالیت‌های صید و صیادی به دلیل محدودیت ذخایر آبزیان در صیدگاه‌ها بهره‌مندی بیشتر از دریا و سواحل یکی از راهکارهای اساسی توسعه فعالیت‌های شیلاتی در استان خوزستان خواهد بود.

وی افزود: باوجود این مسایل و براساس ظرفیت‌های فعلی، استان خوزستان در میان استان‌های ساحلی و غیرساحلی در حوزه آبزی پروری جایگاه اول و دوم را داشته است.

مدیرکل شیلات خوزستان بیان کرد: فرصت‌های سرمایه‌گذاری شیلاتی زیادی در سواحل خوزستان شناسایی شده و در حال هدایت سرمایه گذاران به این بخش هستیم که فراخوان پرورش ماهی در قفس در دریا و خوریات اعلام عمومی شده است.

ابوعلی گفت: طرح ۶ هزار هکتاری پرورش میگو در منطقه ساحلی هندیجان در آینده نزدیک به فراخوان گذاشته می شود و عملیات اجرایی طرح پنج هزار و ۲۰۰ هکتاری پرورش ماهی از آبهای نامتعارف درخرمشهر به زودی شروع می‌شود.