رشد چشمگیر اجراهای تئاتر در خوزستان
رشد چشمگیر اجراهای تئاتر در خوزستان
اهواز- طبق آمار در بازه زمانی مرداد ۱۴۰۰ تاکنون یعنی پس از رکودی بیست‌ماهه، ۳۱۹ اثر نمایشی در خوزستان در قالب یک هزار و ۱۸۱ اجرای عمومی میزبان بیش از ۱۶۲ هزار تماشاگر بوده‌اند که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارنمای جنوب: شیوع ویروس کرونا در کشورمان همسو با دیگر کشورهای جهان در کنار تأثیرات مخرب و منفی خود در تمامی حوزه‌ها یکی از بیشترین تأثیرات مخرب خود را بر تعطیلی فعالیت‌های تئاتری و سالن‌های نمایشی گذاشت.

در سال ۱۳۹۹ هنر تئاتر و خانواده نمایش بیش از دیگر آثار هنری و حتی مشاغل دیگر متضرر شدند چراکه این اعتماد وجود نداشت تا تماشاگر تئاتر وارد سالن‌های نمایش شود و حتی با رعایت فاصله و اصول بهداشتی پای نمایش‌ها بنشیند.

بنابراین چراغ سالن‌های تئاتر یکی پس از دیگری خاموش شد و ادامه این وضعیت فاجعه‌بار، شرایط اسفباری را برای هنرمندان تئاتر رقم زد. بسیاری از نمایش‌ها روی صحنه نرفتند، برخی نمایش‌ها نیمه‌کاره رها شدند و برخی از نمایش‌ها با اندک تماشاگر چراغ سالن‌های تئاتر را روشن نگه داشتند تا جریان تئاتر همچنان جاری و ساری باشد.

تئاتر خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور از این قاعده مستثنا نبود و فعالیت‌های هنرمندان و تالارهای نمایشی متأثر از فضای شیوع ویروس کرونا رو به تعطیلی نهاد و فعالیت‌های جسته و گریخته گروه‌های نمایشی در سال ۱۳۹۹ و بخشی از سال ۱۴۰۰ توانست چراغ نیمه‌جان تئاتر را در شهرهای مختلف استان خوزستان روشن نگه دارد و با تهیه زیرساخت‌های لازم بخش زیادی از فعالیت‌های نمایشی و جشنواره‌های تئاتر به‌صورت آنلاین برگزار شد.

هنرمندان تئاتر خوزستان از مرداد ۱۳۹۹ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ توانستند ۴۷ اثر نمایشی را تولید و اجرای عمومی ببرند که این آثار نمایشی شامل تولیدات صحنه‌ای، تئاترهای خیابانی و اجراهای مجالس تعزیه‌خوانی بوده است.

این تعداد اثر نمایشی توانستند ۱۴۴ اجرای عمومی در شهرهای مختلف خوزستان داشته و ۱۶هزار و ۱۹۰ مخاطب در تالارهای نمایشی و فضای باز به‌صورت زنده به تماشای این آثار نمایشی نشستند.

با این‌ حال اهالی تئاتر امیدوار بودند که سال جدید پس از انتقال تئاتر به گروه مشاغل ۲ برایشان سال بهتری باشد که در ادامه سال ۱۴۰۰ و با واکسیناسیون عمومی مردم، کم‌کم شاهد رونق تئاتر و تولیدات نمایشی در سطح خوزستان بودیم.

پس از قریب به بیست ماه رکود و با جاری شدن اعتماد عمومی جامعه، شاهد گرم و گرم‌تر شدن تنور فعالیت هنرمندان تئاتر خوزستان بودیم و اجراهای عمومی رونق گرفت و تماشاگر تئاتر با اعتماد دوباره به فضای تالارهای نمایشی در پی واکسیناسیون حداکثری جامعه در دولت سیزدهم، رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ایجادشده در تالارهای نمایشی خوزستان، برای تماشای آثار نمایشی به دیدن تئاترهای اجراشده در جای‌جای استان خوزستان رفتند.

در این میان و از مردادماه ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه ۱۴۰۱ یعنی در دوره فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۳۱۹ اثر نمایشی توسط هنرمندان تئاتر در خوزستان تولید و اجرای عمومی رفتند که این آثار نمایشی شامل تولیدات صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و مجالس تعزیه و شبیه‌خوانی بود که این حجم از تولیدات نمایشی خوزستان در مقایسه با سال قبل ۵۷۸ درصد رشد داشته است.

در فضای جدید و با رویکرد رونق اجراهای عمومی تئاتر، ۳۱۹ نمایش تولیدی جدید در یک سال تعداد یک هزار و ۱۸۱ شب اجرای عمومی در خوزستان داشتند که در مقایسه با سال قبل ۷۲۰ درصد رشد داشته است.

با بازگشایی تئاترها و رونق اجراهای عمومی و اطمینان مردم برای رفتن به سالن‌های تئاتر خوزستان، تعداد ۱۶۲هزار و ۲۹۷ مخاطب در یک سال از مرداد ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۱ از تولیدات نمایشی هنرمندان تئاتر خوزستان دیدن کردند که در مقایسه با سال قبل ۹۰۲ درصد رشد داشته است.

رشد چشمگیر مخاطب برای دیدن آثار نمایشی در خوزستان توانسته بر رونق اقتصاد تئاتر تأثیر چشمگیری بگذارد به‌گونه ای ‌که گروه‌های نمایشی و هنرمندان تئاتر با توجه به ایجاد فضای جدید درحال برنامه‌ریزی و تولید آثار نمایشی جدید برای اجراهای متعدد و طولانی‌مدت همچون ایام پیش از کرونا در تالارهای نمایشی خوزستان هستند.