گزارش تارنمای جنوب از روند برگزاری و اختتامیه نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در شهرستان اندیکا
گزارش تارنمای جنوب از روند برگزاری و اختتامیه نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در شهرستان اندیکا

نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در شهرستان اندیکا با هدف کشف استعدادهای موسیقی بختیاری و سوق دادن این هنرمندان به سمت جشنواره‌های ملی به کار خود پایان داد.
بنا به گزارش تارنمای جنوب: نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری با استقبال بسیار خوب مردم اندیکا روبرو گشت.
گفتنی است: اعضای دبیرخانه جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری «قاسم بخشوده زراسوند» هنرمند و مسئول انجمن موسیقی اندیکا و همچنین «نیما ظفری» و «پویا محسنی» هستند که بر تداوم برگزاری دوره های بعدی تاکید دارند و در تلاش برای ثبت دبیرخانه دائمی این جشنواره می باشند.
داریوش اسکندری دبیر این جشنواره از برنامه ریزی برای برگزاری دومین جشنواره موسیقی اندیکا از ابتدای خرداد ماه امسال خبر داد و عنوان کرد در تلاش هستیم دومین دوره ی این رویداد هنری را در نوروز ۱۴۰۲ برگزار نماییم.

نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در شهرستان اندیکا با هدف کشف استعدادهای موسیقی بختیاری و سوق دادن این هنرمندان به سمت جشنواره‌های ملی به کار خود پایان داد.

دبیر جشنواره موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در گفت و گو با تارنمای جنوب با اشاره به پیشینه ی تاریخی، فرهنگی و نمادهای تاریخی اندیکا و آفرینش نامدارترین مقام ها و روایت‌های حماسی بختیاری در این سرزمین، دبیرخانه و شورای سیاست گذاری جشنواره تصمیم به برگزاری این رویداد هنری در شهرستان اندیکا گرفتند.

داریوش اسکندری اهداف جشنواره را کشف استعدادهای جوان در حوزه موسیقی به ویژه رپرتوار آوازی حماسی خوانی بر شمرد و یاد آور شد: آواز پایه اصلی خوانندگی است، رشد و بالندگی این استعدادها حتی در مبحث آموزش و سپس سوق دادن شان به سوی رویدادهای موسیقی در سطح ملی مانند جشنواره های جوان، نواحی، فجر و معرفی نمایندگانی در جشنواره های بین المللی موسیقی از دیگر اهداف برگزاری این رویداد بوده است.

وی افزود: تشویق و ترغیب هنرمندان و قرار دادن آن ها در مسیر موسیقی اصیل بختیاری در برابر سیل ابتذال موسیقی به ویژه در محافل عروسی و مجالس عزا از دیگر اهداف این جشنواره بود که به طور یقین با تداوم و بر پایی چنین محافل بزرگ و تخصصی هنری این آرمان دست یافتنی است.

داریوش اسکندری درباره فرایند برگزاری جشنواره موسیقی آوازهای حماسی بختیاری توضیح داد: فراخوان جشنواره ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ منتشر و مهلت ارسال آثار تا ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ اعلام شد ولی به دلیل استقبال و درخواست های بسیار هنرمندان، دو تغییر در فراخوان ایجاد و اطلاع رسانی شد؛ به این شکل که مهلت ارسال آثار تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ تمدید شد و همچنین شرایط سنی زیر ۳۰ سال در آغاز فراخوان به پذیرش همه رده های سنی تغییر کرد، همچنین تاریخ اختتامیه نیز به دلیل تغییرات برنامه، از ۳۰ فروردین به ۱۳ اردیبهشت تغییر یافت.

این هنرمند موسیقی بختیاری از برنامه ریزی برای برگزاری دومین جشنواره موسیقی اندیکا از ابتدای خرداد ماه امسال خبر داد و عنوان کرد در تلاش هستیم دومین دوره ی این رویداد هنری را در نوروز ۱۴۰۲ برگزار نماییم.

بنا به گزارش تارنمای جنوب: نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری با استقبال بسیار خوب مردم اندیکا روبرو گشت و آیین پایانی نخستین جشنواره موسیقی آوازی حماسی بختیاری با خوانش مقام مشهور حماسی (آعلیداد) شور و نشاط بسیاری در فضای اختتامیه جشنواره به وجود آورد که با تشویق های جمعیت در سالن همراه بود.

از دیگر بخش های آیین اختتامیه اهداء تندیس و لوح سپاس نامه جشنواره و تجلیل از پیشکسوت موسیقی بختیاری و آوازهای حماسی «استاد غلامشاه قنبری» بوده است.

شایان ذکر است: تنی چند از هنرمندان پرکار موسیقی بختیاری با نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری همکاری نزدیکی داشتند که می توان به چهره هایی مشهور و شناخته شده همچون «غلامشاه قنبری» و «دیدار محمودی» و همچنین حضور هنرمندانی نظیر «فرهنگ تیرگیر» نوازنده و سازنده دو آلبوم نی نوازی و داور پیشین موسیقی، «پارسا برخورداری» و «حامد مطلبیان» دانش آموخته ی موسیقی و مدرس موسیقی، «پویا محسنی» دانش آموخته موسیقی و تنظیم کننده و آهنگساز موسیقی که همگی سوابق زیادی در موسیقی بختیاری دارند به عنوان هیات علمی و داوران جشنواره اشاره کرد.

گفتنی است: اعضای دبیرخانه جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری «قاسم بخشوده زراسوند» هنرمند و مسئول انجمن موسیقی اندیکا و همچنین «نیما ظفری» و «پویا محسنی» هستند که بر تداوم برگزاری دوره های بعدی تاکید دارند و در تلاش برای ثبت دبیرخانه دائمی این جشنواره می باشند.

بنا به گزارش دبیرخانه ی جشنواره موسیقی آوازهای حماسی بختیاری: نبود زیر ساخت های لازم و مناسب هنری برای برگزاری چنین جشنواره ای یکی از مشکلات موجود در شهرستان اندیکا است و باید یادآور شد که درخواست و مطالبه ی ساخت فضای فیزیکی مناسب مانند سالن آمفی تئاتر یا فرهنگسرای هنری نیاز به بررسی بیشتر کلان فرهنگی، همت و همکاری مسئولان شهرستان اندیکا دارد، در نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری شاید به دلیل نو بودن موضوع و نبود آگاهی کافی مدیران و مسئولان شهری شهرستان اندیکا هیچ گونه همکاری نداشتند، و حتی شرکت تولید و بهره برداری سدهای بزرگی چون «شهید عباس پور» و «گدار» نیز با وجود داشتن سالن های مناسب همایش، از هر گونه همکاری سر باز زدند.

لازم به ذکر است: در آیین اختتامیه نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری، سجاد کاظمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اندیکا و مدیر اجرایی این جشنواره، داریوش اسکندری به عنوان دبیر جشنواره، روح الله کریمی کیارسی نویسنده و پژوهشگر ادبیات فولک بختیاری، علیرضا احمدی رئیس منابع طبیعی شهرستان اندیکا، مهرداد نقدی پور رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان اندیکا، زینب خدری غریب وند رئیس کتابخانه عمومی شهر قلعه خواجه و بهرام اسدی عضو شورای شهر به ایراد سخنرانی پرداختند.

بنا به گزارش تارنمای جنوب در پایان آیین اختتامیه از میان ۱۷۴ اثر از ۷۲ هنرمند، آثار ۱۲ هنرمند با رأی داوران برگزیده و بدین شرح معرفی شد.
در بخش رقابتی زیر ٣٠ سال، حسین عباسی از استان چهارمحال و بختیاری و ایمان موسوی از استان خوزستان برگزیده شدند.
در بخش رقابتی بالای ٣٠ سال هرمز بهرامی از استان لرستان و رحمان اسدی از استان چهارمحال و بختیاری معرفی شدند.
در بخش ویژه علیداد خوانی، هوشمند شهبازی برگزیده و داود هزاریان شایسته تقدیر معرفی شد. در بخش رقابتی بالای ٣٠ سال هم نامدار رمضانی از استان خوزستان و رحیم رحیمی از استان خوزستان  شایسته تقدیر معرفی شدند. در بخش رقابتی زیر ٣٠ سال نیز عبداله سرلک استان اصفهان و حبیب منجزی استان خوزستان برگزیده شدند.
در بخش بانوان هم خانم ها راضیه مالکی از استان کهگیلویه و بویر احمد و گلستان حیدری از استان خوزستان برگزیده شدند.
همچنین تندیس جشنواره، لوح جشنواره و مبلغ چهار میلیون تومان کمک هزینه ضبط موسیقی به برگزیدگان جشنواره و لوح جشنواره و مبلغ یک میلیون تومان کمک هزینه ضبط موسیقی به شایستگان تقدیر اهدا شد.

لازم به یاد آوری است: نخستین جشنواره منطقه ای موسیقی آوازهای حماسی بختیاری در سالن کتابخانه فردوسی شهر قلعه خواجه به میزبانی انجمن موسیقی اندیکا و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اندیکا برگزار شد.

 

گزارش تصویری از جشنواره و برگزیدگان: