مشارکت گسترده شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بیست و ششم
مشارکت گسترده شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بیست و ششم
تهران - وزیر نفت گفت: مشارکت گسترده شرکت‌های دانش بنیان در این نمایشگاه نشان دهنده جدیت وزارت نفت در زمینه توسعه فناوری‌های جدید است.

به گزارش پایگاه خبری تارنمای جنوب به نفل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب،گاز، پالایش و پتروشیمی با خیرمقدم به مسئولان ملی و مهمانان خارجی اظهار کرد: امسال بخش مهمی از برنامه های وزارت نفت به شرکت های دانش بنیان اختصاص دارد؛ این نمایشگاه میثاق سالانه و محل تعامل همه فعالان داخلی و خارجی صنعت نفت است یکی از نمایشگاه های بزرگ صنعت نفت جهان محسوب می شود.

وی افزود: ترسیم برنامه آینده صنعت نفت به فعالان آن امکان برنامه ریزی برای آینده را فراهم می سازد و شعار این نمایشگاه صنعت نفت دانش بنیان، تولید ایرانی و صادرات جهانی است و این شعار بسیار الهام بخش است و لذا در این راستا اولویت های وزارت نفت نیز در قالب نمایشگاه تشریح می شود.

وزیر نفت تصریح کرد: اولین برنامه بحث دانش بنیان کردن صنعت نفت و توجه به ساخت داخل اولویت اصلی وزارت نفت در شرایط کنونی است؛ در دنیا نیز صنعت نفت جهان محل توسعه بسیاری از فناوری های جدید است.

اوجی با اشاره به اینکه حضور ۲۳ دانشگاه و مراکز پژوهشی و بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در این نمایشگاه نشان از جدیت وزارت نفت در این زمینه است، ادامه داد: نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی نیز مسئولیت وزارت نفت را سنگین تر کرده و رویکرد ما به هیچ عنوان شعاری نیست.

وی عنوان کرد: برنامه و احکام مورد نیاز برای تولید دانش بنیان و اشتغالزایی در صنعت نفت با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تهیه شده که به زودی به تأیید هیئت وزیران می رسد؛ افزایش تولید، دانش بنیان کردن صنعت نفت و اشتغالزایی در صنعت نفت از برنامه های در دست اقدام این برنامه است.

وزیر نفت یادآور شد: فراخوانی برای شرکت های دانش بنیان در زمینه های دارای اولویت شرکت نفت صادر شد و بیش از ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در زمینه های بهینه سازی و توسعه زنجیره ارزش و همچنین توسعه و احیای چاه های کم بازده مشارکت داشتند؛ در حال حاضر امضای قرارداد و ارائه تسهیلات و حمایت از این شرکت‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه شروع شده است.

اوجی با اشاره به اینکه تکمیل زیست بوم فناوری نفت دیگر اولویت در دستور کار است، بیان کرد: وزارت نفت به دنبال فعال کردن مراکز نوآوری در مجاورت دانشگاه ها و استقرار شرکت های دانش بنیان در پارک ها و حمایت از آن ها برای ساخت کالاهای بار اول و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت با تمرکز بر اقلام اساسی که دارای ارزبری بسیار است.

وی اضافه کرد: توجه به امر سرمایه گذاری و توسعه در صنعت نفت اولویت بعدی است؛ تا زمانی که سرمایه گذاری نباشد، بخش های تولیدی و شرکت های دانش بنیان و سازندگان هم از پویایی برخوردار نیستند و فضای کسب و کار بهبود پیدا نمی کند، بنابراین سرمایه گذاری محرک بخش های پیمانکاری، سازندگان و ارائه دهندگان خدمات است.

وزیر نفت اظهار کرد: موضوع سرمایه گذاری و ایجاد زمینه لازم برای توسعه در صنعت نفت یکی از اولویت های اصلی است، اگر به موقع در این صنعت سرمایه گذاری انجام نشود، با کسری تراز تولید و مصرف انرژی در کشور مواجه می شویم به همین دلیل برای سرمایه گذاری در این صنعت بزرگ برنامه های متنوعی تدوین کردیم؛ در ۹ ماهه با بهره گیری از هلدینگ های نفتی و پتروشیمی، ظرفیت مالی بانک ها و مذاکره با شرکت های معتبر بین المللی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران بیش از ۵۰ قرارداد و تفاهمنامه به ارزش بیش از ۱۶٫۷ میلیارد دلار و با هدف توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز، جمع‌آوری گازهای مشعل، توسعه زنجیره ارزش پالایشگاهی و نیز بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان داخلی منعقد کند.

اوجی تکمیل پروژه های نیمه تمام را یکی دیگر از اولویت های وزارت نفت دانست و ادامه داد: ۴۸ طرح کلان و اولویت دار نیمه تمام در صنعت نفت را تا پایان سال جاری با سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد دلار تکمیل و به بهره برداری برسانیم؛ همچنین عملیات اجرایی ۲۵ طرح عظیم با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلار را آغاز می کنیم؛ افزایش تولید نفت و گاز از میدان‌های مشترک، تأمین امنیت انرژی کشور، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش اولویت‌بندی و انتخاب شده‌اند که در بخش بالادست صنعت نفت مانند توسعه میدان‌های نفت و گاز و در بخش پایین‌دست این صنعت مانند خطوط انتقال گاز، طرح‌های پتروشیمی و احداث پتروپالایشگاه‌های جدید با استفاده از امتیاز تنفس خوراک از مهمترین شاخص های این طرح ها هستند.

وی مبارزه با تحریم ها و تقویت دیپلماسی انرژی در وزارت نفت را یکی دیگر از اولویت های این وزارت عنوان کرد و یادآور شد: در شرایط کنونی، صنعت نفت ایران در خط مقدم نبرد اقتصادی و مقابله با دشمنان قرار دارد؛ اینکه صنعت نفت ایران با وجود استمرار تحریم‌ها، ظرفیت‌های داخلی در همه زمینه‌ها از جمله ساخت تجهیزات، طراحی و مهندسی و پیمانکاری و اجرا در حال رشد هستند و امیدوارانه برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، نشان از شکست سیاست تحریم‌هاست.

وزیر نفت عنوان کرد: تحریم ها تاکنون اثر آن چنانی بر فعالیت ها نداشته و توانستیم ابتکار عمل را به دست گرفته و بازارهای خود را متنوع، صادرات نفت را افزایش و کانال های مالی را توسعه دهیم که در نهایت سبب جهش خیره کننده ای در وصول درآمدها بوده است؛ وزارت نفت بنا به اعلام وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، موفق به ایفای کامل تعهدات و تکالیف درآمدی خود بالاخص در زمینه صادرات نفت و میعانات گازی در بودجه سال ۱۴۰۰ شده است.

اوجی تأکید کرد: حضور ۴۴ شرکت خارجی در نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی جلوه‌ای از اهمیت و اولویت بحث دیپلماسی انرژی و تعاملات خارجی برای صنعت نفت است؛ با فعال کردن دیپلماسی انرژی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از کشورهای همسو اقدام و قراردادها و تفاهم‌نامه‌های مهمی هم در این زمینه امضا کردیم.

وی اضافه کرد: با توجه به نیاز سنگین صنعت نفت به سرمایه‌گذاری از تمامی سرمایه‌گذاران کشورهای همسو در بخش‌های مختلف صنعت نفت ایران استقبال می‌کنیم؛ با توجه به بحران انرژی جهان و افزایش چشمگیر تقاضای انرژی، سرمایه‌گذاری در این بخش خیلی سودآور خواهد بود.

وزیر نفت خبر داد: با دیپلماسی فعال انرژی در ماه‌های گذشته فروش نفت افزایش و وصول درآمدهای آن با وجود سخت‌گیری بیشتر تحریم‌کنندگان محقق شد؛ بازگشت ایران به مسیر تبادلات انرژی منطقه از طریق احیای سوآپ گاز، یافتن بازارهای جدید برای نفت و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی و صدور خدمات فنی مهندسی فراهم شده است.

اوجی بیان کرد: همکاری مؤثر با کشورهایی که تا قبل از این ظرفیت‌های آنها مورد توجه قرار نداشت، از جمله کشورهای آمریکای لاتین فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را در اختیار صنعت نفت و اقتصاد ملی ما قرار داده است؛ برای اولین بار آرزوی چند ده ساله کارشناسان صنعت نفت به منظور در اختیار گرفتن سهام پالایشگاه‌های فراسرزمینی از طریق دیپلماسی فعال انرژی محقق شده و بازارهای جدید و جذابی برای نفت، میعانات و فرآورده‌های نفتی ایران حاصل شده و در این زمینه به توفیق‌های بزرگی دست پیدا کردیم که نشان‌دهنده اهتمام وزارت نفت بر استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در دنیا است.