ربع قرن تلاش، بدون پشتیبان
ربع قرن تلاش، بدون پشتیبان

گروه نمایشی منتظران تنها گروهی از مسجدسلیمان که بدون حتی یک ریال حمایت و با پشتوانه مدیریتی و نفری خود به راحتی و با افتخار در شهرهای اطراف اجرا می نماید و نمایش مسجدسلیمان را بلند نشان می دهد و در حال حاضر به نظر می رسد پرچم تئاتر مسجدسلیمان دست این گروه هنری است و فعالیت های آنها بسیار در معرض دید علاقه مندان و کارشناسان تئاتر است.

سرویس هنری تارنمای جنوب / پیام طاهری

 

آدم های هنری و نمایشی و پیشکسوت در سطح مسجدسلیمان و شهرهای چهارگانه و حتی در بیشتر شهرهای اطراف به خوبی با نام بلند (منتظران) آشنایی کامل دارند. گروهی نمایشی که تیرماه ۱۳۷۵ توسط استاد سیف اله احمدی پایه گذاری و فعالیت خود را با مدیریت قدرت اله ناصری آغاز کرد و او هیچ گاه فکر نمی کرد این گروه کوچک و در عین حال ساده ۲۶ سال به صورت مستمر و مداوم و بدون وقفه به کار خود ادامه دهد. فعالیت حرفه ای در زمان هشت دولت و چندین مدیرکل و ۱۰ رییس ارشاد و حضور بیش از هزار نفر هنرجو و هنرمند خبر از با تجربه ترین و قدیمی ترین و پر بازیگرترین گروه نمایشی مسجدسلیمان درسه دهه اخیر می داد و چرا با تجربه ترین؟ فعالیت بیش از ۲۶ سال آن هم به صورت مداوم و کوبنده و بدون حمایت و بدون رقیب و با رزومه و کارنامه فعالیت های بسیار زیاد خود گوای این ادعاست و چرا پر بازیگرترین؟ به دلیل تعداد بسیار زیاد اساتید و پیشکسوتان و صاحب نظران و بازیگرانی بود که در طول سالیان متمادی در این گروه حضور داشتند. نکته مهم تر مدیریت این گروه است که پس از قدرت اله ناصری به برادر وی محول شد هنرمندی که نیاز به معرفی، تعریف و تمجید ندارد کسی نیست که حجت اله ناصری را نشناسد و یا با فعالیت ها، تلاش ها و کوشش های او آشنایی نداشته باشد.

هنرمندی که بیش از سی سال است که یکسر در وادی هنرهای نمایشی در چهار استان خوزستان، بوشهر، اصفهان و چهارمحال بختیاری کاملا شناخته شده و با تجربه است. اینکه چرا ناصری با وجودی که دو هفته در مسجدسلیمان حضور ندارد و دارای یک فرزند معلول اوتیسم و صدها مشکلات و دغدغه های دیگر است و این همه سال با این همه رفت و آمد مدیریت های گوناگون چگونه توانسته این گروه را مدیریت کند خود جای نوشتن یک کتاب در آینده را دارد، طبق صحبت هایی که با حجت اله ناصری در مورد نام کتاب زندگی نامه اش صورت گرفت وی عنوان کرد: نام کتاب زندگی نامه هنری اش (من پدر حضرت ایوبم) است. در واقع از وی می توان به عنوان یک هنرمند جنگنده، صبور، مهربان و با پشتکار بالا نام برد که به قول یکی از اهالی هنر فقط وزیر ارشاد در حضور رییس جمهور باید از این هنرمند تقدیر کند. حجت اله ناصری شاگردی هنرمندان دهه سی و چهل را دیده و با هنرمندان دهه پنجاه و شصت هم دوره بوده و هنرمندان دهه های هفتاد، هشتاد، نود و ۱۴۰۰ اکثرا شاگردانش بوده اند بنابراین می توان گفت از نسل او هنرمند خیلی فعال نداریم، بنابراین کارنامه فعالیت اش کاملا بیانگر واقعیت ها است اینکه این همه فعالیت داشته باشی و در سی امین سال فعالیت را گذرانده باشی و هنوز ۴۴ سالت باشد مشخص است که از نوجوانی شروع شده و به قول جمله طنز یکی از دوستانش که به حجت ناصری رسید و گفت: شما هنوز در تئاتری؟ او گفت بله، دوستش گفت: من بچه بودم کارهای شما را می دیدم و الان چند تا بچه دارم باز هم شما در میدان تئاتر حضور داری…. بله کسی از علاقه مندان نمایش در مسجدسلیمان وجود ندارد که حتی برای یک بار کار کردن در این گروه را تجربه نکرده باشد و خیلی ها اولین حضورشان را با این گروه آغاز کرده اند و همیشه با افتخار می گویند.
حضور و بازی بزرگانی چون: مرادکیانپور، صفرجلیلی، فرشاد و فریدون خیری، زنده یاد حمید کی شمس، محمد علی نظرپور، احمد بابادی، الیاس کریمی، ایرج یعقوبی، محمد قنبری، علی قنبری، گودرز ظاهری، امید سلیمانیان، شاهین سلیمانی، سعید مولایی، مهدی محمدی، پژمان اله مرادی، ساسان اشکش، روهام اشکش، و….. سندافتخارات این گروه است.

گروه منتظران با کارکردن هم زمان در سه بخش بزرگسالان، کودک و نوجوان، طنز و کمدی و داشتن بیش از شصت هنرمند بزرگترین گروه نمایشی مسجدسلیمان را تشکیل می دهند که در ژانرهای گوناگون و در جشنواره ها و همایش های مختلف تجربیات بسیار زیادی پشت سر دارد در این گروه همه نوع هنرمندی را با سنین مختلف می بینی، از نویسنده و کارگردان، مجری و شاعر، فعال محیط زیست و طراح دکور و لباس، گریم و نورپرداز و… همه و همه را به تنهایی دارند. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت استعدادیابی این گروه است که سالانه بیش از ۳۰ نفر هنرجوی دوره ندیده و کلاس ندیده، تجربه نداشته را با ریسک بالا همراه با آموزش، اجرا و بازی یک گروه هنری تجربه دار می کند و می توان گفت تنها گروه استعدادیاب هنری مسجدسلیمان است و بخاطر همین است که خیلی ها می گویند ما اولین تجربه خود را با گروه نمایش منتظران آغاز کردیم. ویژگی دیگر کارش آن بود که این گروه در دو استان هم زمان فعالیت می کرد این هم در نوع خود قابل توجه است.

از جمله هنرمندانی که در این سالیان در گروه نمایشی منتظران بر روی صحنه بازیگری کرده اند می توان اشاره کرد به نام هایی همچون ابراهیم قزلی، هوشنگ ارسطو، الیاس کریمی، مهدی محمدی، امید سلیمانیان، شاهین سلیمانی، رضاحسامی، دکترحسین حیدری پور، علی باقری، شعبان داج، فرزادسلطانی، غلامرضاسیاهپور، کورش مهری بابادی، علیرضاسهرابی، افشین محمودی، احمدعالیوند، امیدسجادی فر، محمدنصیرشوراب، سیامک کیارسی، داریوش اسدی، مهدی فتحی، حاج هادی محمدصالح، حاج پیام صالحی، مرتضی غفاریان، حسین و حسن خیرالهی، امید و روزبه نظری، زنده یاد داریوش آذر، زنده یادمنصورنوذری، و….
و خانم ها میترابابااحمدی، نوشین چراغی، سیمین عیدیوندی، مهنازشینی، زینب محمدی، مریم زمانپور، سیده زینب صالحی، نسرین خوفرهادی، سولماز و ساناز نجاتپور، افسانه طاهری نسب، افسانه بویری، زیبا دزک، زینب بلدی، منیژه صیادی، سمیه مددی، پروانه بخشی زادیان، مریم صادقی، زینب موری، سحرگرامی، شهین محمدی، مهشادحسینی، رضوان مرادی، راضیه موسوی، هستی و هدیه ناصری و…… و بازیگران بسیار زیادی که بخش مهمی از تئاتر مسجدسلیمان را در دهه ۷۰ و۸۰ تشکیل می دادند با این گروه شروع کردند و یا تجربیاتی را با این گروه داشتند و در حال حاضر ایمان اسدی خواه، علی باقری، اکبرجعفری شهنی، ایرج زمانپور، رضابلدی و خانم ها میناشیروانی، فرحناز آب آردی، سودابه جلیلی، ساحل و ساغرکرمپور، سپیده ملایی، فادیا حافظی، بازیگران نمایش ماهدر و تعداد بیش از چهل بازیگر نوجوان و جوان خانم نیز نقش آفرینان نمایش موزیکال مزرعه رنگارنگ می باشند.

طراحی سه جشنواره دفاع مقدس، نمایشنامه نویسی نفت و مجازی، تئاتر عروسکی منطقه ای از جمله جشنواره هایی است که توسط حجت اله ناصری و گروه مذکور طراحی و صفر تا صد اجرا شدند.
آنها در سال های کرونایی نیز زمین ننشستند در فعالیت های مهم و سنگین نمایشی شرکت نمودند که حضور در جشنواره استندآپ کشوری با سه شرکت کننده، طراحی و اجرای جشنواره مجازی منطقه ای تئاتر عروسکی با حضور بیش از چهل نمایش کوتاه از چهار استان با حضور کاراکتر مشهور جناب خان و حضور در جشنواره نمایشنامه خوانی آلمان با چهار اثر اجرایی، نمایش کودک غول جنگل سبز با بیش از یکصد اجرا در سطح مسجدسلیمان و مزرعه رنگارنگ و…. ازجمله فعالیت های این گروه با سابقه هنری در دوران کرونا بود.
سال گذشته مسجدسلیمان به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر در زمینه نمایش شناخته شد در حالی که هیچ گونه تقدیر و تشکر، ویژه برنامه ای توسط مسئولین و مدیران ارشد مسجدسلیمان انجام نشد و حتی دریغ از یک تلفن یا پیامک؟ که این جای علامت سوال بزرگی دارد و نماینده، فرماندار، شهردار و شورای شهر باید پاسخگو باشند. هنگامی که یک هنرمند همچون ناصری در تمام این سال ها سرپرست، تهیه کننده و خرج کننده فقط و فقط خودش باشد آن هم با کوهی از مشکلات و هیچ تقدیر و تشکری و دیده شدنی از وی انجام نمی شود خیلی عجیب و غیرقابل باور است که مسئولین هنوز از این هنرمند سراغی نگرفته اند ولی هنوز صادقانه و عاشقانه در عرصه نمایش با دو اجرای ماهدر(۲۲اجرا)مزرعه رنگارنگ(۲۵اجرا) با بیش ازهفتاد بازیگر، عوامل و اجرا در شهرهای مسجدسلیمان، لالی و ایذه، جشنواره شب های نقره ای استانی، اجرای جزیره خارک و حضور در برنامه خندوانه از جمله فعالیت های چند ماه گذشته خود و همراهانش همچنان پایدار و استوار و بالنده می درخشد.

اینکه برخی این همه فعالیت، تلاش و کوشش را نادیده بگیرند و انکار کنند یا کوچک قلمداد کنند خیلی بی انصافی است گروه نمایشی منتظران تنها گروهی از مسجدسلیمان که بدون حتی یک ریال حمایت و با پشتوانه مدیریتی و نفری خود به راحتی و با افتخار در شهرهای اطراف اجرا می نماید و نمایش مسجدسلیمان را بلند نشان می دهد و در حال حاضر به نظر می رسد پرچم تئاتر مسجدسلیمان دست این گروه هنری است و فعالیت های آنها بسیار در معرض دید علاقه مندان و کارشناسان تئاتر است.
و یک پرسش از فرماندار شهر، نماینده شهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان، شهردار، شورای شهر و رییس سازمان تبلیغات اسلامی، آقایان مدیران، ما هنرمندانی عاشق و آرمان گرا همچون حجت اله ناصری کمتر از تعداد انگشتان دست داریم بنابراین قدر چنین هنرمندی را باید دانست شاید اگر او متعلق به شهر و یا هر استان دیگری بود به گونه ای دیگر از کوشش های هنری وی تجلیل و قدرشناسی می شد به طور یقین با هر تقدیر و هر هدیه ای نمی توان بیش از سی سال عمر ارزشمندی که به پای آبیاری هنر ریخته است جبران نمود، او با داشتن یک فرزند معلول که آرامش، خواب و استراحت را به پایش گذاشته ولی باز هم با انگیزه و محکم مانند همیشه درصحنه هنر این مرز و بوم است. بنا به گفته ی حجت اله ناصری: اگر وقت، زمان و تمرینات را فاکتور بگیریم در چهار اجرا و تمرینات اخیر هزینه های چشم گیری شده که همه را از سرمایه های شخصی تقبل و خرج نموده است. حجت اله ناصری مصداق هنرمندانی است که از جوانی، آرزوها، تفریح و استراحت خود گذشتند، تمام و کمال در خدمت فرهنگ و هنر بودند.