حقایقی جالب درباره فیل‌ها
حقایقی جالب درباره فیل‌ها

حقایقی درباره فیل‌ها وجود دارد که شاید تابه حال نشنیده باشید از جمله این که فیل ها در کل شبانه روز فقط ۲ تا ۳ ساعت می‌خوابند و تا ۷۰ سال نیز عمر می‌کنند.

کره خاکی زمین مامن و محل زندگی تعداد زیادی از موجودات ریز و درشتی است که شاید تا به حال برخی از آن‌ها را از نزدیک مشاهده نکرده ایم و تنها نام آن‌ها را شنیده ایم و به میزان کافی با آن‌ها آشنا نیستم و با وجود آنکه در قرن بیست و یکم در حال زندگی هستیم شاید حتی برخی از آن‌ها نیز توسط دانشمندان و محققان شناخته نشده مانده اند.

 

حقایقی جالب درباره فیل‌ها

با این حال در میان غول پیکرترین حیوانات زنده بر روی سطح خشکی، می‌توان به فیل‌ها اشاره کرد که این حیوانات از گذشته بسیار دور تا هم اکنون در نزد انسان‌ها بودند و توانسته اند به خوبی ایفای نقش کنند و در کنار انسان‌ها در زمینه‌های مختلف کمک نمایند.

۱- وزن عاج فیل‌ها چندکیلو است؟
فیل‌ها یکی از غول پیکر‌ترین حیوانات کره زمین و بزرگ ترین حیوانات در سطح خشکی هستند. از این رو این حیوانات دارای عاج‌های سنگین وزنی هستند که گا‌ها تنها وزن عاج این حیوانات می‌تواند از مرز ۲۰۰ کیلوگرم نیز عبور کند.

۲- وزن بزرگترین فیل جهان
بزگترین فیل جهان یک فیل آفریقایی ۱۲ تنی است که سنگین وزن‌ترین حیوان جهان شناخته شده است که در نوع خود کاملا خاص، بی نظیر و شگفت انگیز می‌باشد. همچنین جالب است بدانید که فیل‌ها دارای بیش از ۴۰ هزار تکه عضله هستند!

۳- طول عمر فیل‌ها چند سال است؟
بر خلاف نظر برخی افراد که معتقدند؛ فیل‌ها بنابر وزن زیاد خود ممکن است نسبت به حیوانات دیگر زودتر از بین بروند، جالب است بدانید که طول عمر فیل‌ها در شرایط مناسب چیزی بین ۶۰ الی ۷۰ سال می‌باشد که این آمار و ارقام نسبت به حیوانات دیگر بسیار بیشتر است.

 

۴- فیل‌ها روزانه چه مقدار آب و غذا می‌خورند؟
فیل‌ها بنابر ابعاد و جثه بزرگ خود نسبت به حیوانات دیگر از میزان غذای بیشتری استفاده می‌کنند که شاید چندین برابر حیوانات دیگر باشد. بطور معمول هر فیل بصورت روزمره ۳۰۰ کیلوگرم غذا را به همراه ۱۶۰ لیتر آب مصرف می‌کند که این آمار و ارقام بسیار زیاد و باور نکردنی هستند!

 

حقایقی جالب درباره فیل‌ها

۵- وزن قلب و مغز فیل‌ها؟
فیل‌ها نسبت به جثه‌ای که دارند، از اعضای بزرگتری نیز برخوردار هستند که این چیزی عجیب نیست! از این رو وزن متوسط قلب فیل‌ها چیزی بین ۱۲ الی ۲۰ کیلوگرم می‌باشد که وزن دقیق آن نسبت به وزن کلی این حیوان متغیر است. با این حال وزن مغز آن‌ها نسبت به انسان‌ها چیزی حدودا ۳ برابر یا بیشتری (۴ کیلوگرم یا بیشتر) است.

۶- فیل‌ها روزانه چند ساعت می‌خوابند؟
یکی دیگر حقایق جالبی که می‌توان در مورد فیل‌ها گفت، این است که فیل‌ها حیواناتی هستند که روزانه تنها ۲ الی ۳ ساعت می‌خوابند که شاید در تصور شما چنین چیزی کمی دور و محال است.

۷- زمان بارداری فیل‌ها چند ماه است؟
ابتدا لازم بذکر است که فیل‌ها از سنین ۱۶ سالگی می‌توانند باردار شوند که این در میان سایر حیوانات اتفاقی عجیب است. اما یکی دیگر از حقایق جالب و متفاوت فیل‌ها نسبت به سایر حیوانات، این است که آن‌ها طولانی‌ترین زمان بارداری را نسبت به حیوانات دیگر دارند. از این رو مدت زمان بارداری هر فیل ۲۲ ماه می‌باشد.

 

حقایقی جالب درباره فیل‌ها

۸- فیل ها، حیواناتی عاطفی هستند!
فیل‌ها همانند انسان‌ها از عاطفه و احساسات برخوردار هستند و این به گونه‌ای است که آن‌ها به اعضای خانواده خود بسیار اهمیت می‌دهند و طبق پژوهش های انجام شده، این حیوانات در هنگام درگذشت یکی از اعضای خانواده خود، همانند انسان ها، سوگوار می‌شوند.

۹- تعداد فیل‌ها بر روی کره زمین؟
بطور کلی جمعیت تمام فیل‌ها بر روی کره زمین ۶۵۰ هزار تخمین زده شده است.

۱۰- فیل ها، حیواناتی تحت آسیب‌های روحی؟!
فیل‌ها حیواناتی هستند که در تعداد اندکی از نقاط جهان حضور دارند و بنابر برخی خرافات و عقاید اشتباه نسبت به عاج این حیوانات و خوشبختی که می‌تواند با داشتن عاج آن‌ها بدست آورد، این حیوانات تحت حملات برخی سودجویان قرار دارند.

 

حقایقی جالب درباره فیل‌ها

به همین دلیل است طبق گزارش های جهانی متاسفانه روزانه ، ۱۰۰ فیل بخاطر عاج هایشان کشته می‌شوند. همچنین تعداد زیادی از فیل‌ها نیز به اسارت گرفته می‌شوند و در زمینه‌های مختلفی همانند جابجایی انسان ها، نمایش در سیرک ها و نگهداری در باغ وحش ها استفاده می‌شوند.