امروز ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

شناسه خبر:

8013

بیانیه‌ی انجمن تاریانا پیرامون جشن تیرگان

«تیرگان و دیگر جشن‌های ایرانی را پاس بداریم» 

مرمت منازل راه‌آهن اهواز؛ یک کار خوب٬ یک بدعت بد 

جشن های ایرانی در امتداد تاریخ گهربار کشور همواره بستری برای همبستگی مردم به همراه ایجاد فرصتی برای رشد آگاهی و توجه همگانی به گذشته افتخار آمیز کشور بوده‌اند.

نیاکانمان ۲۱ جشن ملی و همگانی را در یک سال با کارکرد‌های اجتماعی٬ دینی و زیست‌محیطی برگزار می‌کردند. “جشن، واژ‌ه‌ای کهن در زبان فارسی است که از واژگان‌های یَسن«yasn»٬ یَز«yaz» و یَشت«yasht » به معنای ستایش و نیایش گرفته شده و ریشه در سپاسگزاری خداوند دارد.”

از‌ آن‌جا که امروزه جامعه ما با کاستی‌ها  و نابهنجاری‌های بی‌شماری در لایه‌های مختلف اجتماعی روبرو است٬ بی‌گمان بزرگداشت این جشن‌ها نقشی موثر در کاهش کمبودهای پیش‌گفته داشته٬ می‌تواند پایبندی‌های دینی ٬ اخلاقی شادمانی٬ همزیستی٬ اعتماد و امنیت‌اجتماعی را فراهم سازد. از سوی دیگر چون همه این جشن‌ها دارای زیر‌بنای میحط‌زیستی هستند.٬ گرامیداشت آن‌ها زمینه‌ساز شناخت و پاسداری از آفریده‌های خداوندی و طبیعت ایران می‌گردد.

به همین دلیل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان خویشکاری خویش می‌داند که جشن‌های ایرانی را با شکوه برگزار نماید. چنان‌که در سال‌های گذشته علاوه بر جشن‌های امردادگان٬ شب‌چله وسپندارمز٬تیرگان را نیز برای چهارسال با هدف انتقال مفاهیم ژرف فرهنگی به اقشار مختلف اجتماعی ارج گزارده است.

از این‌رو انجمن تاریانا فرا رسیدن ۱۳ تیر٬  روز تیراز ماه تیر و جشن تیرگان را به  همه‌ی مردم ایران به ویژه شهروندان خوزستانی شادباش گفته٬ امیدواراست مسئولین فرهنگی و سیاسی کشور با گنجاندن این روز خجسته در گاه‌شمار رسمی کشور شرایط بزرگداشت جشن تیرگان و دیگر آیین‌های ایرانی را در کنار روسوم و اعیاد اسلامی در سطح  کلان کشور آماده سازند….ایدون باد.

هئیت مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان

Print Friendly, PDF & Email
تحریریه تارنمای جنوب

تحریریه تارنمای جنوب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

آخرین اخبار